Около 2000 мигранти, включително жени и деца, в Беларус напуснаха лагерите си в днес и се отправиха в посока към западната граница на страната с Полша.
Мигрантите напуснаха построените от тях палаткови лагери по границата, западно от град Гродно, и се отправиха към ГКПП Брузги-Кузница.
Граничната служба на Беларус съобщи, че към чакащите мигранти са се присъединили нови групи, като добави, че на границата има около 2100 души, които искат да влязат в Полша.
През октомври Беларус преустанови споразумението с ЕС, задължаващо страната да приема обратно мигранти, които преминаха в ЕС през нейна територия.
ЕС обвинява беларуската администрация, че "използва незаконната миграция като инструмент" и "се опитва да дестабилизира ЕС", като изпраща мигранти до границите на държавите от ЕС Полша, Литва и Латвия.
Полските власти обявиха, че няма да позволят на мигрантите да влязат в страната, а онези, които успеят, ще бъдат изпратени обратно в Беларус. На свой ред Минск обвинява Варшава, че не осигурява хуманно отношение към хората, които искат да мигрират към Европа.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова държавите-членки на ЕС да одобрят разширен режим на санкции срещу белоруски служители заради граничната криза.
Според последните данни на ЕС, през 2021 г. от Беларус в ЕС са се опитали да влязат 7935 души, което е рязко увеличение в сравнение с едва 150 души миналата година, пише Анадолската агенция.
Полските власти засилиха охраната на границата и мобилизираха повече от 12 000 войници, след като голяма група мигранти, придружени от беларуски военни, се отправиха към границата на страната.